Autumn Show 2017 Report

This year we had a typical East Anglia summer, with a hot dry early summer then with the start of the children’s school holidays the weather turned cool and wet with chilly nights a gardeners nightmare.

Once again the exhibitors must have spent the summer months carefully caring for the plants, the result was a magnificent display of vegetables, fruit and flowers.

The entries in the handicraft section were varied and interesting.

The cookery section was popular as usual with some delicious jams, winner of both these classes was a gentleman exhibitor, with Victoria sponges still remaining a popular class. It was good to see more children taking part.

Trophies were handed out by Ray Clarke of BBC Essex fame. were awarded as follows:-

The HULL MEMORIAL CUP for most points in the vegetable classes was won by Richard Monk (a new exhibitor) with 36 points.

The ENOS ROSE BOWL for most points in the general flower classes was awarded to Norman Crowder with 29 points..

The JACKSON BALL CUP for most points in the chrysanthemum classes went to Dennis Wakefield with 12 points.

The WILLIS CUP for most points in the dahlia classes was won by Roger Cook with 27 points.

The SHANKLIN ROSE BOWL for most points in the floral art classes was won by Dorothy Donovan with 6 points. Best in show in this section was won by Jean Worlledge with her ‘harvest festival’ arrangement.

The BELLE VUE CUP for most points in the cookery classes was awarded to Jan Banks with 11 points .Best in show in the cookery section was won by Christine Wilding with a magnificent carrot cake.

The ALFRED COLBY MEMORIAL CUP for most points in the handicraft classes was won by Sally Oxford 7 points and best in show was awarded to Clare Walters with an unusual birthday card.

The TOM OLLEY CHALLENGE CUP for most points in the fruit classes went to Mavis Studholme with 10 points each..

The CRAFTSMAN GLASS CHALLENGE CUP for the most points in the children’s classes was won by James Harwood with 9 points..

The COURTYARD KITCHENS CUP for most points in the photography classes went to Mark Cathcart with 15 points .

The JOHN KENT MEMORIAL SALVER for second most points in the photography classes went to Jackie Cutting with 11 points..

The ROD BRUNNING MEMORIAL SALVER awarded for best photograph was won by Dave Mansfield

The W.A.MARTIN MEDAL for the 2nd highest points in the show was awarded to Richard Monk with 48 points.

The RHS BANKSIAN MEDAL for most prize money in the horticultural classes awarded to Richard Monk with £9-60.

The GRAND CHALLENGE BOWL for most points for flowers in both shows was won by Norman Crowder with 77 points..

The HUTCHINSON CUP for the most points in this show was awarded to Richard Monk with 49 points. .

TheWILSDON MEMORIAL CUP for the Best Kept Garden-This year there 7 gardens were entered into the competition and the winner was Jane Wells.

The VEGETABLE COLLECTION kindly sponsored by Wilkin and Sons:- 1st Neil Bunting 2nd Joe Cook and 3rd Roger Cook..

The SALAD COLLECTION kindly sponsored by Perrywood Nursery and Garden Centre

1st Dave Mansfield 2nd Jane Wells 3rd Alex Hurst

A sponsored FRUIT COLLECTION,, 1st Neil Bunting with an amazing array of fruit ,2nd Dave Mansfield. 3rd Alex Hurst We would like to see more exhibitors challenging for these sponsored classes .

The judges were :- Jan Lovell for the vegetables fruit and flowers.. Mrs Jane Cowell was the judge the floral art.. Mrs Sue Game for the handicrafts and Mrs Margaret Cooper for the cookery.

The committee would like to thank judges for their time and expertise, all those who exhibited in the show, especially the those who exhibited for the first time and won a place card for their exhibits, making it a great success and also all the other people involved.

Next year the Spring Show will be Sat.17th March 2018. The new schedules will be available on the web site :-www.tiptreegardenclub.com at the beginning of the new year.

The shows are open to members, non-members, residents of Tiptree also non-residents.; we look forward to seeing you next year.

The AGM Thurs 5th Oct. After the business a fish and chip supper followed by a talk by Tony Earle on history of Thames Barges.

8pm. At St Lukes church extension, Church Rd. Tiptree. Admission £2 members and £3 visitors, annual subs £5.